Binance, Silvergate’ten zarar görmediğini söylese de kripto paradaki düşüş sürüyor

Investing.com – Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Çarşamba günü Silvergate Capital’in (NYSE:SI) çöküşüyle sarsılan müşterilerin sinirlerini yatıştırmayı umarak bu durumdan etkilenmediğini söyledi.

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, Silvergate’in faaliyetlerini sonlandıracağını söylemesinden kısa bir süre sonra “Binance’in Silvergate’te varlık kaybı yok.” diye tweet attı.

Silvergate birkaç büyük kripto borsasına geleneksel bankacılık hizmetleri sunuyordu. FTX’in çöküşünün ardından bir varlık sınıfı olarak kriptodan kitlesel kaçış, Silvergate’in kripto müşterilerinin kendi müşterilerinden gelen itfa taleplerini karşılamak için fonlarını bankadan çekmelerine neden olduğunda, tahvil portföyünde feci kayıplara uğramıştı.

Cowen’daki analistler, ABD merkezli kalan kripto borsalarının, Silvergate tarafından sunulan hizmetlerin yerini almasının zor olacağını belirtti. Büyük bankalar muhtemelen yasal riskten kaçınırken küçük bankalar Silvergate’i mahveden likidite riskinden uzak durabilir.

Tasfiye kararına ilişkin , kripto para fiyatlarına yeni bir darbe indirdi ve Bitcoin’i bir ayın en düşük seviyesine indirdikten sonra hafifçe toparlanarak 21.651 dolar seviyesine geriledi. Coinbase (NASDAQ:COIN), Riot Platforms (NASDAQ:RIOT) ve MicroStrategy (NASDAQ:MSTR) gibi kripto odaklı şirketlerin hisseleri de piyasa öncesi işlemlerde düştü.

Müşteriler ayrıca platformdaki alım satım faaliyetlerinin çoğunu temizlemek için kullanılan yerel token olan Binance USD paralarını çekmeye devam etti. Ödenmemiş piyasa değeri geçtiğimiz ay yarı yarıya düşerek 8 milyar doların biraz üzerine çıktı ve FTX’in çöküşünden bu yana üçte iki oranında azaldı.

Binance’in ABD operasyonları, diğerleri gibi, geçmişte Silvergate ile çalışmıştı. Ancak zaman içinde ilişkisini azaltmış gibi görünüyordu. Reuters geçtiğimiz ay Binance.US’nin 2021’in ilk üç ayında Silvergate’ten başka hesaplara 400 milyon dolardan fazla para taşıdığını bildirdi. Rapor, varlık transferinin Binance’in offshore operasyonları tarafından başlatıldığı iddiasıyla dikkat çekiyordu ki bu, Zhao’nun, Binance.US’nin düzenlenmemiş bağlı kuruluşundan bağımsız olarak faaliyet gösterdiği yönündeki tekrarlanan iddialarını zayıflatacak bir şeydi.

Reuters, o dönemde Binance.US’nin CEO’su olan Catherine Coley‘den gelen ve transferlerin bilgisi dışında gerçekleştiğini söyleyen, bunları “beklenmedik” olarak nitelendirip “kimse bunlardan bahsetmedi” diyen bir mesaja atıfta bulundu.

Haberde ayrıca konuya aşina bir kişinin; Binance Finans Yöneticisi Susan Li‘nin, Binance.US Silvergate hesabına erişimi olduğunu söylediği ve 2021 tarihli bir Binance.US belgesinde Silvergate’in o dönemde Binance.com tarafından kontrol edilen bir ödeme kanalı olarak tanımlandığı belirtildi.

Binance, Reuters’e bu bilginin “eski” olduğunu söylese de ayrıntı vermedi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir