Eşi gözaltına alınan Sturgeon’dan ‘mahremiyet’ talebi

İskoçya’nın eski başbakanı Nicola Sturgeon, İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) mali işleriyle ilgili bir soruşturmada eşi Peter Murrell’ın gözaltına alınmasına ilişkin sessizliğini bozdu. Basını, kendisinin ve komşularının mahremiyetine saygı duymaya çağıran Sturgeon, ‘kendi evinde biraz mahremiyet istediğini’ dile getirdi.

Eşi Peter Murrell’ın serbest bırakılmasının ardından evinin önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sturgeon, ‘son birkaç günün oldukça zor geçtiğini ve soruşturmayla ilgili basın ile paylaşamayacağı bilgiler olduğunu’ belirtti.

“Devam eden soruşturma hakkında söyleyebileceğim hiçbir şey yok” diyen Sturgeon, şu ifadeleri kullandı: “Ancak kendi evimde biraz mahremiyet hakkım var ve komşularımın da biraz mahremiyet hakkı olduğunu düşünüyorum. Yıllardır yanımdaki evlerde yaşadıkları için paylarına düşenden daha fazla sıkıntı ve rahatsızlığa maruz kaldılar. Bu yüzden işinizi yaparken biraz saygı göstereceğinizi umuyorum.”

Ne olmuştu?

İskoçya’da iktidardaki SNP’nin finansmanıyla ilgili Temmuz 2021’de başlatılan soruşturma kapsamında, polis tarafından parti genel merkezi ve bazı adreslerde geçtiğimiz günlerde arama başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında, 1999’dan geçen aya kadar 24 yıldır SNP’nin idari yöneticisi olan, eski Başbakan Sturgeon’un eşi Murrell gözaltına alınmıştı.

Ayrıca, SNP’nin Edinburgh’daki binası ve Murrell-Sturgeon çiftinin Glasgow’daki evi de polis kordonuna alınmıştı. Eski Başbakan Sturgeon’un evindeki aramaya gelen polisler bahçeye çadır kurarken evin tüm perdeleri kapatılmıştı.

Partinin finansmanı soruşturması SNP’nin ikinci bağımsızlık referandumu kampanyalarında kullanmak üzere 600 bin sterlin (yaklaşık 15 milyon lira) toplamasının ardından yapılan şikayetler üzerine başlatılmıştı. Toplanan paranın kampanya giderlerine değil, partinin günlük harcamalarında kullanıldığı iddialar arasında bulunuyor.

Soruşturmanın açıldığı dönemde açıklama yapan dönemin Sturgeon, soruşturma nedeniyle endişeli olmadığını belirterek, ‘her kuruşun, bağımsızlık kampanyalarında kullanılmak üzere toplandığını’ söylemişti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*