İçine Mahfi Eğilmez Kaçan ChatGPT, Türkiye Ekonomisinde Sorunları ve Nasıl Düzeleceğini Anlattı

Son günlerin gündemi yapay zeka, kimilerini korkuturken, kimilerine de umut veriyor. Tam anlamıyla sorunların çözümü ya da bilim kurgu misali bir felaket olmasa da yakın zamanda birçok tartışmaya neden olacağı kesin gibi görünüyor. Bilgi derleme ya da  hız kazanma konularında hala teyide muhtaç birçok alanda olsa da işe yaradığı ise kesin görünüyor. 

Biz de ekonomide sorunlar başlığında merak ettik ve paralel evrende Türkiye’nin ekonomisini yapay zeka yönetse ne yapardı diye baktık. Sorduğumuz sorulara teorilerden yola çıkan cevaplar verdiğini gördüğümüz AI, adeta bir  Mahfi Eğilmez, bir Özgür Demirtaş edasında Ortodoks çıktı.

Sevgili ChatGPT, sence Türkiye ekonomisi ne durumda?

Türkiye ekonomisi son yıllarda dalgalı bir seyir izlemiştir. 2018 yılında yaşanan döviz kuru krizi ve ardından gelen pandemi süreci ekonomiyi olumsuz etkilemiştir.

Son verilere göre, Türkiye ekonomisi 2021 yılında %9,6 büyüme kaydetti. 

Burada duralım çünkü bu veri 2021 yılı son çeyreğine ait, Türkiye son verilere göre 2022 yılında yüzde 5,6 büyüdü. 

Ancak, enflasyon oranı yüksek seviyelerde seyretmekte ve işsizlik oranı da hala yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye dış borç yükü açısından da zorlu bir süreçten geçmektedir.

Hükümetin aldığı bazı tedbirlerle ekonomik durumda iyileşme sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak, ekonomik istikrarın sağlanması için daha yapısal ve uzun vadeli reformların da yapılması gerekmektedir.

“Yapısal reformlar, yapısal reformlar, neymiş bu yapısal reformlar” diyebilirsiniz. Birazdan açıklayacağız ama önce efsaneyi hatırlayalım.

Peki yapay zeka Türkiye ekonomisinde ne sorun var?

Türkiye ekonomisi son yıllarda birçok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Bazıları şunlardır:

 • Enflasyon

 • Döviz Kuru Dalgalanmaları

 • Yüksek İşsizlik Oranı

 • Yüksek Kamu Borcu

 • Siyasi İstikrarsızlık

Bu sorunların yanı sıra, Türkiye ekonomisi için bazı yapısal reformların da yapılması gerekmektedir. Bu reformlar, ekonomik büyümeyi destekleyerek, yatırımları artırarak ve istihdamı artırarak, Türkiye ekonomisini daha sürdürülebilir hale getirebilir.

“Türkiye ekonomisinde iyileştirme için neler yapılmalı?” dedik ilk cevabı “Enflasyonun kontrol altına alınması” oldu.

Yüksek enflasyon oranı, tüketici fiyatlarındaki artışı ve satın alma gücünün düşmesine neden olmaktadır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığının korunması ve para politikalarının etkin bir şekilde uygulanması ile enflasyon oranının düşürülmesi önemlidir.

“Yatırım ortamının iyileştirilmesi”

Yatırım ortamının iyileştirilmesi, özel sektörün Türkiye’ye yatırım yapmasını teşvik edecektir. Bunun için, yatırımcıların bürokratik engellerden kurtarılması, iş yapma kolaylığının sağlanması ve yatırımcıların güvenliği için yasal düzenlemelerin yapılması önemlidir.

“Dış borç yükünün azaltılması”

Dış borç yükü, Türkiye’nin ekonomik istikrarını tehdit eden önemli bir risk faktörüdür. Dış borcun azaltılması için hükümetin daha sıkı bir mali disiplin uygulaması, kamu harcamalarının kontrol altına alınması ve ihracatın artırılması gerekmektedir.

“Eğitim ve Ar-Ge yatırımlarının artırılması”

Eğitim ve Ar-Ge yatırımları, uzun vadeli ekonomik kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, hükümetin eğitim ve Ar-Ge yatırımlarına daha fazla kaynak ayırması ve özel sektörün de bu alana yatırım yapması gerekmektedir.

“İstihdamın artırılması”

İstihdamın artırılması, gelir dağılımının düzeltilmesi ve tüketim harcamalarının artması açısından önemlidir. Hükümetin özellikle gençler ve kadınlar için istihdamı teşvik etmek için politikalar geliştirmesi gerekmektedir.

Bu tedbirler, Türkiye ekonomisinde uzun vadeli ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlayacaktır. Ancak, ekonomik istikrarın sağlanması için hükümetin kararlı bir şekilde bu tedbirleri uygulaması gerekmektedir.

Neymiş bu yapısal reformlar?

 • Vergi Reformu

 • Eğitim Reformu

 • Kamu Yönetimi Reformu

 • Dış Ticaret Reformu

 • Hukuk Reformu

 • Enerji Reformu

Ne dersiniz? Yapay zeka Türkiye ekonomisini geliştirebilir mi? Yoksa zaten bunları iyi iktisatçılardan öğrendikleriyle mi söylüyor?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*