İran Ekonomi Bakanı ticareti geliştirmek için Suudi Arabistan’a gidiyor

İran devlet televizyonunun haberine göre Ekonomi Bakanı İhsan Handuzi, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, iki ülkenin ekonomik ilişkilerini ilerletmek için gelecek ay Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Handuzi, İran ile Suudi Arabistan arasında 7 yıl aradan sonra yeniden diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin ardından bu ülke ile ticaret hacmini ilk aşamada yeniden 1 milyar doların üzerine çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Ekonomi Bakanı Handuzi, Tahran ile Riyad arasında ortak bir ticaret odası kurulmasıyla ilgili soruyu, “İran ve Suudi Arabistan arasında ortak bir ticaret odasının kurulması gündemde. Ticareti Geliştirme Teşkilatı iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin canlandırılmasına ilişkin yol haritasını sonuçlandırmak üzere” şeklinde cevapladı.

TİCARETİ GELİŞTİRMEK İÇİN PLANLAR VAR

İran ve Suudi Arabistan arasında “ortak ekonomi komisyonunun” takvimini yakın zamanda duyuracaklarını ve iki ülkenin ekonomik ilişkilerini canlandırmak ve geliştirmek için çeşitli planları olduğunu aktaran Handuzi, “Ben de gelecek ay Suudi Arabistan’da Cidde’yi ziyaret ederek, Suudi mevkidaşımla (Muhammed el-Cadan) bir araya geleceğim dedi.

Riyad ve Tahran, 7 yıl aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililerin aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

DİPLOMATİK İLİŞKİLER DÜZELMİŞTİ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

Tahran-Riyad arasında 7 yıl aradan sonra dışişleri bakanları düzeyindeki ilk resmi görüşme sonrasında yayımlanan ortak bildiride, iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda anlaştığı belirtilmişti. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*