Jandarmanın darp görüntüleri tepkiye neden oldu: ‘Emir var’

İZMİR – Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Deştin ve Menteşe ilçesine bağlı Bayır mahalleleri arasında ‘Muğla Çimento’ tarafından 7 bin 751 dönümlük arazide kurulmak istenen çimento fabrikasına karşı bölge halkının başlattığı nöbet eylemine yönelik jandarma müdahalesi sonrası gözaltına alınan 11 kişiden iki çocuk ailelerine teslim edildi. Menteşe Jandarma Karakolu ve Yerkesik Jandarma Karakolu olmak üzere iki ayrı karakola götürülen 9 kişinin ise ifade işlemleri devam ediyor. Gözaltına alınanların yakınları ve yaşam savunucuları ise karakolların önüne akın etti.

‘EMİR VAR’

Yaşanan olaya ait darp görüntüleri sosyal medyada tepkilere neden oldu. Müdahale anına ait görüntülerdeki bir detay ise dikkat çekti. Jandarma tarafından gözüne yakın mesafeden fener tutulan bir köylü, “Işığı gözüme tutma, sağlığımla oynayamazsın” şeklinde tepki gösterdi. Köylünün tepkisine karşılık jandarma “Emir var” diye cevap verdi. Yine görüntülerde kadınların ve iki çocuğun yerlerde sürüklenerek gözaltına alındığı görüldü.

‘ÇOCUKLARIN BİLEKLERİNDE KELEPÇE İZLERİ VAR’

Diğer yandan çimento fabrikasının yapılmak istendiği alan abluka altına alındı. Deştin Çevre Platformu’ndan Haluk Özsoy, yaşananları şu sözlerle anlattı;

“Tam köylüler sahıra kalkmışken resmen şafak operasyonu yedik. Arkadaşlarmızı gözaltına aldılar. Kadınları yerlerde sürüklediler. Firma ve jandarma birlikte eş zamanlı plan kurarak aynı anda saldırdı. Jandarma arkadaşlarımızı gözaltına alırken firma da birlikte kurdukları planın üstüne düşen kısmını yerine getirdi ve aradan kaçtı. 15-17 yaşında çocuklara ters kelepçe yaptılar, bileklerinde kelepçe izleri var.Göbek mantarcılarını, çıntarcıları, arıcıları bile bölgeye almıyorlar. Büyük bir bölgeyi ablukaya almışlar. Ama şirket araçları ve çalışanları istediği gibi geçebiliyor” diye belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir