Meta, binlerce kişiyi daha işten çıkaracak

Investing.com – Bloomberg’in Pazartesi günkü haberine göre sosyal medya devi Meta Platforms (NASDAQ:META), kârlılığını yeniden sağlamak amacıyla binlerce kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyor.

Facebook ve Instagram’ın sahibi şirket, 11.000 kişiyi, yani toplam iş gücünün %13’ünü, işten çıkarmasının üzerinden sadece üç ay geçti ve kurucu ve CEO Mark Zuckerberg, yeni büyüme projelerine yaptığı pahalı yatırımlardan uzaklaşma sinyalleri verdi.

Zuckerberg, 2023’ün “verimlilik yılı” olacağını ve şirketin, pandemi sırasında teknoloji şirketlerinin ne kadar fazla işe alım yaptığını ortaya çıkaran daha zayıf bir reklam çevresine karşılık radikal bir şekilde küçüleceğini söyledi.

Bloomberg’e göre Meta yönetimi, müdür ve başkan yardımcılarından ihtiyaç fazlası personelin listesini yapmalarını istiyor.

Yeni kesintiler, şirketin yıllık ikramiye turunun sonunda gerçekleşecek, bu da bazı çalışanların ödeme paketlerini kabul etmesini kolaylaştırabilir.

Zuckerberg’in, geçen yılın sonunda ne pahasına olursa olsun büyüme yerine kârlılığa odaklanılacağının sinyalini vermesinden bu yana Meta hisseleri hızla yükseldi. Meta, 1 Ocak’tan bu yana %53 artış göstererek “Büyük Teknoloji” isimleri arasında en iyi performans gösteren şirket oldu. Bununla birlikte 12 ay bazında hâlâ yaklaşık %3 ve 2021 zirvesine göre yarıdan fazla düşüşte.

Meta hisseleri Pazartesi günü piyasa sonrasında %0,5 yükseldi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir