ODTÜ’de evrim konferansına izin yok

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu (BİYOGEN) tarafından her yıl düzenlenen Aykut Kence Evrim Konferansı’na (AKEK) tadilat gerekçe gösterilerek engellendi. 6-7 Aralık’ta 17. kez yapılacak olan evrim konferansı, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde (KKM) düzenlenecekti. Ancak rektörlük KKM randevusunu iptal edildiğini bildirdi. İptalin sebebini öğrenmeye çalışan topluluk üyelerine; KKM’de tadilat yapılacağı, bu sebeple ön rezervasyonu olan etkinliklerin iptal edildiği, kalan zaruri programların ise kaydırıldığı yanıtı verildi.

2019 yılında Rektörlük, tadilat gerekçesiyle aylar önceden Aykut Kence Evrim Konferansı için ayırtılmış olan yeri iptal etmişti. Bunun üzerine konferansın düzenleyicisi olan BİYOGEN, ODTÜ kampüsünde etkinliğini gerçekleştiremedi. 13. AKEK, öğrencilerin anlaştığı bir düğün salonunda gerçekleştirilmişti.

Topluluk tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu olarak düzenlediğimiz konferansımız, Aykut Kence tarafından bir sınıfta düzenlenen evrim derslerinden sonra Ulusal Evrim Konferansı olarak ortaya çıkmış ve 2014’de Aykut Kence’nin vefatıyla beraber kendisini onurlandırmak adına Aykut Kence Evrim Konferansı (AKEK) adını alarak süregelmiştir.

Bu sene de farklı ülkelerden alanında uzman konuşmacıların katılımıyla evrim ve evrim teorisi kavramlarını ve arasındaki ilişkiyi halkla tartışmayı ve evrim hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmeyi amaçlamaktayız.

Fakat 6-7 Aralık da düzenlenecek olan konferansımız ansızın 6 Eylül’de Kültür ve Kongre Merkezi’nden gelen aramayla tarafımıza iptal edildiği bildirilmiştir. Randevumuzun iptal sebebi belirtilmemiş ve sonrasında bu iptalin sebebini öğrenmeye çalıştığımızda gerekçe olarak tadilat gösterilmiştir.

Aynı tadilat gerekçesi 2019’da 13. AKEK’i düzenlerken bize sunulmuş ve bu yüzden konferansımızı bir düğün salonunda gerçekleştirmek mecburiyetinde bırakılmıştık. Ancak belirtilen tarihlerde hiçbir tadilatın gerçekleşmediği ve yerine Recep Tayyip Erdoğan’ın TEKNOKENT Bilişim ve İnovasyon Merkezi’nin açılışı için konuşmaya geldiğini öğrenmiştik.

Günümüz dünyasında evrim konusu farklı yerlere çekilmeye çalışılsa da AKEK hiçbir siyasi ideolojiyi ve şahsi inancı hedef göstermeden ilerlemeyi amaçlamıştır. Bu sene de AKEK’in ülkemizdeki evrim karşıtlığının bir tezahürü olarak engellenmeye çalışıldığını görüyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x