Petrol 15 ayın en düşük seviyesini gördü

Petrol, yatırımcıların ABD bankacılık sektöründe yaşanan türbülansla birlikte talep görünümünü değerlendirmesiyle üç ayın en düşük kapanış seviyesinden yükselmesi sonrası 2021 Aralık’tan beri bu yana ilk kez 70 doların altına geriledi.

Nisan vadeli petrol fiyatları Uluslararası Enerji Ajhansı’nın petrol piyasasının görünüme dair yayımladığı raporda Rusya’nın piyasaya daha fazla petrol pompaladığı ve arz fazlasın yol açtığını belirtmesiyle yüzde 2,2 değer kaybederek Aralık 2021’den bu yana ilk kez 70 doların altına gerileyerek 69,76 dolar seviyesini gördü. Petrol fiyatı sonrasında toparlanarak 70,15 dolar seviyesine yükseldi.

ABD ham petrol vadelileri son iki seansta yüzde 7 değer kaybettikten sonra varil başına 72 dolara yükselmişti. Çin’de ekonomik faaliyet daha fazla güçlenme belirtileri gösterse de toparlanma dengesiz olmaya devam ediyor.

ABD’nin en büyük bankalarından SVB’nin iflasının bankacılık sektöründe yol açtığı karmaşa sürerken piyasa ABD enflasyonunun artmasının ardından Fed’den yeni bir faiz artışına dair fiyatlamalarını artırdı.

Philip Nova Analisti Priyanka Sachdeva, “Petrol yatırımcıları, Fed’in politika kararında daha fazla netlik sağlanana kadar oynaklığa göre fiyatlama yapmalı. Yaşanan keskin düşüş SVB krizine karşı aşırı bir tepki gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci çeyrekte kazançlar sınırlı olabilir

Petrol, Fed’in agresif parasal sıkılaştırması ve Çin’in talebin toparlanmasına ilişkin iyimserliğiyle inişli çıkışlı bir yıl geçirdi. OPEC’in yaz öncesi tipik bir yumuşak talep dönemi olan ikinci çeyrekte hafif bir arz fazlası öngörmesiyle, yakın vadede yükselişlerin sınırlı olabileceği anlamına geliyor.

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi, Rus ham petrolüne uygulanan tavan fiyatın, bu tür satışların dörtte üçünün mekanizmanın dışında gerçekleşmesine rağmen işe yaradığını söyledi.

Hindistan sınırı aşmayacağı sözü vermesine rağmen Urallar ve ESPO gibi şeffaf olmayan kalite alımları, ithalatın bu sınırın altında alınıp alınmadığını belirlemenin zor olacağı değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir