Prens Harry’e ‘telefon hackleme’ davasında tazminat

Londra Yüksek Mahkemesi, Daily Mirror gazetesinin yayıncısı Mirror Group Newspapers (MNG) şirketine ‘telefon hackleme’ iddiasıyla açılan davada Prens Harry’e 140 bin 600 sterlin (yaklaşık 5,1 milyon Türk Lirası) tazminat ödenmesine hükmetti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, mahkeme, Prens Harry’nin MNG bünyesinde çalışan gazeteciler tarafından ‘mütevazı’ bir derecede telefon hackleme ve diğer yasadışı bilgi toplama suçlarına maruz kaldığına karar verdi. Prens Harry, bu dava kapsamında haziran ayında hakim karşısına çıkmış ve son 130 yıl içinde mahkemede ‘tanık’ sıfatıyla hakim karşısına çıkan ilk üst düzey İngiliz Kraliyet üyesi olmuştu.

MNG, ÖZÜR DİLEDİ

Harry, mahkemeye başvurusunda, 1996 yılından itibaren 15 yıl boyunca MNG tarafından hedef alındığını söylemiş, gazetede yayınlanan 140’tan fazla haberin yasa dışı bilgi toplama faaliyetleri sonucu yayınlandığını savunmuştu. Bugün tazminat kararı çıkan davada ise iddiaya konu olan haberlerden yalnızca 33’ü ele alınmıştı.

Hakim, bu 33 haberden 15’inin yapılmasında ‘yasa dışı eylemler’e başvurulduğuna, bu haberlerin yapıldığı süreçte ‘kapsamlı bir telefon hackleme ve gazetelerde yaygın bir şekilde yasa dışı eylemlerde bulunulduğuna ve bazı şirket yöneticisi ve avukatlarının bu eylemlerden haberdar olduğuna’ karar verdi. Şirket, kararın ardından özür diledi. Bugünkü kararın ‘yıllar önce yaşanan olayların ardından devam edebilmek için sektöre gerekli netliği sağladığını’ söyleyen MNG, “Tarihi bir suiistimalin gerçekleştiği yerde, kayıtsız şartsız özür dileriz, tüm sorumluluğu alır ve gerekli tazminatı öderiz” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x