Rutubet, yağ, gider kokusu hepsini söküyor! İşte evinizin mis gibi kokması için doğal ipuçları

1- MİS GİBİ PORTAKAL KOKUSU YAPIN

Her gün yemek pişirmek için kullandığınız ocağı bu kez evinizi mis gibi kokutmak için kullanabilirsiniz. Yemeğiniz pişerken ocağın bir tarafına da su ve sirkeyle birlikte portakal kabuklarını koyun kaynamaya başlayınca kokunun değiştiğini göreceksiniz. Su buharlaştıkça portakalın o güzel kokusu bütün evi sarmaya başlayacak, sirke kokusu ise kaybolup gidecek.

2- RUTUBET KOKUSUNU DERT ETMEYİN

Evinizde rutubet kokusu varsa öncelikle dekorasyonunuzun doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Kalorifer peteklerinin önüne koyacağınız büyük eşyalar (koltuk, masa, dolap) rutubeti artırabilir. Eğer eşya düzeniniz doğruysa bu kez önerimiz, rutubet kokusunu giderme etkisi olan su ve beyaz sirke karışımını rutubetli alanlarda kullanabilirsiniz.

3- TAZE ÇİÇEKLERDEN YARARLANIN

Evinizdeki kokunun sizi her an ferahlatması ve tazeliği hissettirmesi için canlı ya da taze çiçeklerden yararlanabilirsiniz. Bir saksı ya da vazo ile hem gözünüzü şenlendirecek çiçekler hem de evinizin mis gibi kokmasını sağlayacaktır.

4- KENDİ KOKUNUZU YARATIN

Bir tencereye veya tavaya su koyup kaynatın. Ardından içine portakal, muz ya da elma kabuğu koyabilirsiniz, dilerseniz başka meyveleri de bu karışıma dahil edebilirsiniz. Eğer varsa evinizde lavanta gibi hoş kokan bitkiler de olabilir. Hazırladığınız bu karışımı evin içinde gezdirirseniz evinizdeki kötü kokunun gittiğini ve ferah bir koku olduğunu göreceksiniz.

5- NANE KADAR FERAH, MEYVE KADAR YUMUŞAK

Derseniz ki nanenin keskinliği tüm odayı sarsın o halde şunu önerelim. Bir kâsenin içine; 10 damla portakal yağı, 8 damla da nane yağı damlatın ya da misket limonları, oda spreyi yapımında hoş bir aroma elde etmek için kullanabilirsiniz. Birkaç dilim misket limonunu, taze nane ve kekik yapraklarını bir araya getirerek kaynatın. Kaynayan karışımı soğuduktan sonra iyice süzerek cam kavanozlara veya şişelere boşaltıp oda kokusu olarak değerlendirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x