‘Sorun İsrail ve Filistinlileri aşıyor’… ‘İki devletli garantörlüğe her türlü katkıya hazırız’

ABD’nin başkenti Washington’da Gazze gündemi ve ikili ilişkiler için dün temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan; Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Ürdün ve Filistin dışişleri bakanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısı sırasında Türkiye’nin Gazze’de çözüme yönelik her türlü katkıyı vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Hürriyet’in yönelttiği “Türkiye, Gazze için garantörlük sistemi öneriyor. ABD de Gazze’de savaş sonrası güvenlik mekanizmasını konuşuyor. Türk güvenlik güçleri teklifiniz var mı?” ve “Bugün ABD Dışişleri Bakanı Blinken’a mesajınız ne olacak?” sorularını yanıtlayan Fidan, şunları söyledi: “Bizim için “ertesi gün senaryosu”öncelikli tartışma konusu değil. Gazze ile ilgili her türlü tartışma iki devletli çözüm olmalıdır. Garantörlük kapsamında önerdiğimiz mekanizma, bölgesel yönetimlerin sorunu sahiplenmesi ve sorumlu biçimde davranmasıdır. Sorun artık İsraillilerden ve Filistinlilerden daha büyük.”

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Bakan Fidan, ateşkese varılsa dahi nihai çözümün iki devletten geçtiğini vurguladı: “Eğer ateşkes olursa ve biz başka bir şey yapmazsak bu, mevcut olayın tekrarlanmasına başka bir kapı olacaktır. Birinci Gazze savaşını, ikincisini, üçüncüsünü gördük. Eğer iki devletli bir çözümümüz olmazsa ve işler böyle devam ederse bir savaş daha yaşanır.”

Türkiye’nin önerdiği garantörlük mekanizmasının da iki devletli çözüm tabanında olduğunu belirten Fidan, Gazze’nin güvenliği konusunda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her türlü katkıya hazır olduğunun altını çizdi.

ULUSLARARASI TOPLUMUN ÖNCELİĞİ RAHATSIZ EDİCİ

Aynı basın toplantısında konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al-Saud, uluslararası topluma tepki gösterdi: “Bu çatışmanın rahatsız edici faktörlerinden biri de çatışmanın sona ermesinin, savaşın sona erdirilmesinin uluslararası toplumun temel önceliği gibi görünmemesidir. Uluslararası toplumun bazı kesimleri savaşın sonunun gelmediğini düşünüyor. Hepimiz bu yaklaşımdan çok rahatsızız.”

Öte yandan toplantıda hazır bulunan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki’ye yöneltilen bir sorudan sonra Maliki’nin hiçbir soruyu cevaplandıramayacağı söylendi. Nedeni sorulduğunda ise ABD’nin Filistin Dışişleri Bakanı Maliki’ye verdiği vize ile basına konuşmasının kısıtlandığı öğrenildi.                                         

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x