Türkiye’nin İsrail istihbaratına uyarısı ne anlama geliyor? Uzman isimler CNN TÜRK’te değerlendirdi

İsrail’in Türkiye dahil Filistin dışında yaşayan Hamas üyelerini hedef alacağına dair haberler üzerine, İsrail istihbarat birimlerine, Türkiye’de yasa dışı faaliyette bulunmalarının ciddi sonuçları olacağı bildirildi.

UZMAN İSİMLER DEĞERLENDİRDİ

CNN TÜRK’te konuşan Terör ve Güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ, “İsrail akıl tutulması dediğim süreçten geçiyor. Geçtiğimiz günlerde akıl tutulması diyeceğim cümle sarf edildi. Türkiye’nin baştan sonra tavrı belli. Biz insanlıktan yana faaliyette bulunuyoruz. Baştan beri duruşumuz belli. İsrail en büyük taktiği olduğundan güçlü göstermek kendini. İşin gerçeği bu mu? Uzaktan yakından ilgisi yok. Bugün dikkat edersen Gazze’de yaşanan hadiselerin başlangıcında istihbarat zafiyetinden bir dönem yaşanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de yaptığın an bunun sonuçları ağır olur diye açıklama yapar. Bu konuda kimi operasyon yapıyorsun ne maksatla yapıyorsun bunun da cevabı yok. Neye göre operasyon yapacak, esas soru buradan başlamalı. İki ülke arasında herhangi bir alışveriş olmadan ahkam kesmek MOSSAD’ın boyunu aşar. Bu cümlelerin sahada karşılığı yok. MİT ve Türkiye’nin bu konuda şakası yok, ikaz da bunu gösteriyor.” dedi.

Gazeteci Güngör Yavuzaslan, “Bundan sonra özellikle ateşkes görüşmelerinin olduğu Doha’da bu resmen bir tehdit. Türkiye’nin buna sessiz kalmaması gerekirdi. İsrail Dış operasyonlarını MOSSAD gerçekleştiriyor. Türkiye, Filistin’e açıktan destek veriyor. İsrail, insanları öldürmeyi tehdit ediyor bu da egemen ve bağımsız devlet olarak kabul edilemez. Bu bir uyarı Türkiye Cumhuriyeti devleti istihbarat başkanlığı aracılığıyla diyor ki benim korumam altında olan ülke vatandaşlarına dair ben bunun tedbirini aldım, karşılık veririm diyor. Bu çok önemli. Türkiye’deki MOSSAD ya da destekçilerine yönelik istihbarat operasyonları yapılabilir. Bu bir kararlılıktır umarım Tel Aviv gerekli mesajı almıştır.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x